Aktivity vhodné pro první hodiny s žáky s OMJ

16.07.2024

Vítám vás zpět na mém blogu, kde sdílím tipy, triky a nápady pro učitele, kteří chtějí, aby jejich hodiny byly co nejvíce interaktivní a zábavné. Dnes se zaměříme na aktivity, které jsou ideální pro první hodiny češtiny jako druhého jazyka u žáků nebo na různá doučování žáků s OMJ na 1. stupni základní školy. Tyto aktivity pomohou dětem seznámit se s novým jazykem a zároveň je zapojí do výuky hravou formou.

Seznamovací kruh

Začněte hodinu seznamovacím kruhem, kde se děti představí jednoduchou větou: "Jmenuji se ___." Každý může držet plyšovou hračku a říct své jméno, když na něj přijde řada (hračku si žáci postupně předávají). Tato aktivita pomůže dětem získat jistotu při mluvení před ostatními.

Obrázkové kartičky

Připravte kartičky s obrázky běžných předmětů (jako je pes, auto, kniha) a jejich českými názvy. Nechte děti spojovat obrázky s odpovídajícími slovíčky. Tímto způsobem si děti rychle osvojí základní slovní zásobu. Kartičky stále tvořím a přidávám na e-shop

Písničky a rýmy

Písničky a jednoduché rýmovačky jsou skvělým způsobem, jak se děti mohou seznámit s rytmem a melodií českého jazyka. Například písnička "Skákal pes přes oves" je jednoduchá a zábavná. Děti mohou písničku i společně ilustrovat. To je jistě bude bavit. Na YT můžete písničku najít také s obrázkovým podkladem, který dětem pomůže s představivostí. 

Hra na učitele

Nechte děti, aby si hrály na učitele a učily ostatní nová slovíčka. Tato aktivita podporuje nejen jazykové dovednosti, ale také sebevědomí a schopnost prezentace.

Barevné kruhy

Vybarvěte velké papírové kruhy různými barvami a rozložte je po třídě. Říkejte názvy barev v češtině a nechte děti běhat k odpovídajícím kruhům. Aktivita je dynamická a zábavná, což dětem pomůže lépe si zapamatovat nové slovíčka. Pokud chcete aktivitu ztížit, připravte si pojmy nebo obrázky předmětů/ovoce stejné barvy, žáci budou přiřazovat. 

Výtvarná dílna

Dejte dětem pastelky a papíry a nechte je nakreslit oblíbené předměty. Poté každý představí svůj obrázek a řekne jednoduchou větou, co nakreslil: "To je pes." Tak si procvičí nejen kreslení, ale i slovní zásobu.

Loutkové divadlo

Připravte jednoduché loutky a krátké scénáře v češtině. Nechte děti hrát malé scénky. Tato aktivita podporuje kreativitu a zábavnou formou zlepšuje jazykové dovednosti. Děti mohou také společně s vámi dramatizovat jednoduché české pohádky. Jak na to si společně řekneme na webináři 21. 8. od 18 hodin. Přihlásit se můžete tady

Hádanky

Jednoduché hádanky jako "Co je to? Je to červené a kulaté. (jablko)" jsou skvělým způsobem, jak rozvíjet porozumění a slovní zásobu. Děti si mohou také vymýšlet vlastní hádanky pro ostatní.

Pohybové hry

Pohybové hry jako "Simon říká" (v češtině asi znáte jako "Kuba řekl") pomohou dětem spojit slovní zásobu s pohybem. Například: "Kuba řekl, skákejte!" Tento typ aktivity je obzvláště oblíbený u mladších dětí.

Čtení s obrázky

Vyberte krátké příběhy s obrázky a čtěte je společně s dětmi. Obrázky pomáhají dětem porozumět příběhu a nové slovní zásobě. Můžete se také ptát na jednoduché otázky o příběhu, aby si děti procvičily porozumění.

Tyto aktivity jsou navrženy tak, aby děti zapojily do učení hravou formou a zároveň jim pomohly rychle si osvojit základy českého jazyka. Věřím, že vám tyto tipy pomohou zpestřit vaše hodiny a udělat z nich nezapomenutelný zážitek pro vaše žáky. Pokud máte další nápady nebo osvědčené metody, neváhejte se ozvat!

S nadšením a láskou k učení,

Vaše Nadšená učitelka